«ЖКХ в один Клик» проектын башлап җибәрү турында

2024 елның 11 марты, дүшәмбе

«Татарстан Республикасы торак-коммуналь хуҗалыгы өлкәсендә иҗтимагый контроль төбәк үзәге» ассоциациясе 2023 елда Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләре территориясендә социаль әһәмиятле проектларны гамәлгә ашыручы коммерцияле булмаган оешмаларга грантлар бирү конкурсы кысаларында «ЖКХ в один Клик» проектын башлап җибәрде.

«ЖКХ в один Клик» проекты – өлкән яшьтәге кешеләр һәм күрү сәләте чикләнгән кешеләр өчен махсус укыту сайты (https://xn--f1aefabe2e.xn--p1ai/), анда сыйфатлы һәм куркынычсыз торак-коммуналь хезмәтләр алу өлкәсендәге мәсьәләләрне хәл итү буенча инструкцияләр уңайлы форматта урнаштырылган.

Сайтның гади һәм аңлаешлы интерфейсы, шулай ук зурайтылган шрифты һәм төсле чишелеше аркасында сайтны өлкән яшьтәге кешеләргә һәм күрү сәләте чикләнгән кешеләргә куллану җиңел булачак. Сайтка –  тарифны формалаштырудан алып, тәкъдимнәрне дистанцион рәвештә үзидарә оешмасына яки хакимият органына җиткерү, исәп приборлары күрсәтмәләрен тапшыру, онлайн тавыш бирүдә катнашуга кадәр – ТКХ буенча барлык мәгълүмати ресурслар интеграцияләнгән һәм барысы да ачык һәм аңлаешлы телдә җиткерелгән.

Сайтның блок структурасы торак-коммуналь хуҗалык буенча актуаль мәгълүматны да, идарәче оешмаларга, күзәтчелек органнарына һәм ресурс оешмаларына мөрәҗәгатьләр бирү, торак-коммуналь хуҗалыкка сыйфатсыз хезмәт күрсәтү турындагы актларның формаларын да урнаштырырга мөмкинлек бирәчәк.

Әлеге проект, адымнар белән инструкцияне үтәп, бер сайттан ТР торак-коммуналь хуҗалык өлкәсенең теләсә кайсы интернет-ресурсына керергә мөмкинлек бирәчәк.

«ЖКХ в один клик» – Татарстан Республикасында күрү сәләте чикләнгән кешеләр өчен ТКХ-мәсьәләләр буенча беренче интернет-ресурс. Республикада әлеге проектның аналоглары юк, бу аның актуальлеген һәм кирәклеген тагын да арттыра.